Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Alexanderova technika vám pomůže odstranit napětí

Fotografie: Procvičování krční páteře
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Už jste někdy přemýšleli nad pohybovými návyky, které máte? Každý má nějaké. Ve většině případů se jedná o návyky, které nejsou ideální a nějakým způsobem v těle a mysli způsobují napětí. Alexanderova technika je pak tady od toho, aby tyto nevhodné návyky odhalila, nahradila je novými a správnými a nastolila fyzickou a duševní rovnováhu.

Co je to Alexanderova technika?

Jedná se o metodu, která se po celém světě vyučuje už více než sto let. Svévolně ji vyvinul australský herec F. M. Alexander (1869-1955), kterému napětí v těle znemožňovalo podat maximální herecký výkon. A protože se pomoci od svých lékařů a odborníků nedočkal, sám začal vnímat své vlastní tělo. Přitom dospěl k zásadnímu poznatku, a to, že za jeho ne úplně dobré výkony může napětí v krku a těle. Proto zkoumal, co by mohl udělat pro to, aby mluvil a pohyboval se s větší lehkostí. Vymyslel koncept fyzických cviků, pohybů, dechových a mentálních cvičení se zaměřením hlavně na spolupráci hlavy, krku a zad. Zjistil mimo jiné, že správné držení těla a koordinované a vědomé pohyby snižují napětí krku. Díky tomu už hlava tolik nestlačuje páteř a může se prodlužovat. Po nějaké době se Alexander začal cítit o dost lépe a v mnohém se zlepšila i jeho psychika. Protože mu i jeho okolí dávalo skvělou zpětnou vazbu, rozhodl se, že tuto techniku vylepší a bude ji vyučovat. To se také stalo a díky její úspěšnosti se i vy můžete pokusit zlepšit vnímání sama sebe.

Alexanderova technika je tedy metoda, která lidi učí lepší koordinaci pohybového aparátu. Jedná se o metodu, která spojuje činnost těla a mysli za účelem snížení celkového napětí. Metoda učí lidi rozpoznávat a odstraňovat škodlivé pohybové návyky, které mohou vést nejen ke špatnému držení těla, ale také k fyzickému napětí, bolestem a špatnému psychickému rozpoložení. Výsledkem této metody (jedná se o soubor cviků a poznatků) je fyzická i psychická rovnováha, větší jistota v pohybu, lehkost bytí, zmírnění napětí i některých chronických bolestí.

V čem konkrétně pomáhá cvičení Alexanderovy metody?

Herec F. M. Alexander si velice dobře uvědomoval, že lidská mysl ovlivňuje fyzickou stránku člověka více, než by kdo předpokládal. Proto je primárním cílem Alexanderovy metody vytvořit soulad mezi myslí a pohybem. Špatné pohybové návyky mohou být příčinou řady zdravotních potíží, hlavně v oblasti páteře a vnitřních orgánů. Alexanderova metoda pohybové zlozvyky rozpoznává a snaží se je nahradit novými a správnými vzorci. Metoda učí, jak správně držet své tělo, koordinovat jeho svaly, a přitom vynaložit pouze minimum úsilí. To pomůže tělo zbavit napětí, což se podepíše i na lepší psychické pohodě a sebejistotě.

Kde se naučit Alexanderovu metodu?

Alexanderova metoda vyžaduje čas, a hlavně aktivní zapojení toho, kdo má o metodu zájem. Učí se prostřednictvím soukromých lekcí, kde má cvičitel na svého žáka dostatek času. Jedná se o metodu, která zájemcům pomáhá nacházet cestu ke svému vlastnímu já.  Spojuje v sobě léčebné i preventivní postupy. Vidět v této metodě můžete i prvky bodyworku a mindfulness.

Zdroj: Freepik.com

S jakými zdravotními neduhy může Alexanderova technika pomoct?

Je známo, že Alexanderova technika:

  • Ulevuje od bolesti zad.
  • Odstraňuje RSI syndrom. Jedná se o poškození z opakovaného namáhání. Například poškození z používání neergonomických nástrojů.
  • Snižuje krevní tlak. Je to hlavně díky tomu, že s poklesem napětí ve svalech se cévy méně zužují a díky tomu krev lépe cirkuluje.
  • Zlepšuje koordinaci pohybů. Pomáhá například pacientům po prodělané mrtvici nebo pacientům s mozkovou obrnou.
  • Zlepšuje rovnováhu.
  • Ulevuje od řady chronických bolestí.
  • Čistí hrdlo. Součástí techniky jsou i různá dechová cvičení, která ulevují od hlasových potíží a snižují přetížení hrudníku.
  • Přispívá k léčbě poúrazových stavů.

Je Alexanderova technika vhodná pro každého?

Alexanderova technika je pro svou komplexnost vhodná pro každého, kdo si chce uvědomit své špatné pohybové návyky a vědomě pracovat na jejich změně. Techniku, která má terapeutické účinky, využívají například umělci, kteří chtějí zlepšit svůj výkon a vystupování na veřejnosti. Úlevu u ní nacházejí lidé, kteří trpí bolestmi (hlava, záda, krk, karpální tunely…), dále lidé se sedavým zaměstnáním a sportovci. Alexanderovu techniku však hojně vyhledávají také těhotné ženy nebo lidé trpící stresem a depresemi. Metoda je zkrátka vhodná pro každého, kdo se nebojí toho, že je potřeba se do cvičení aktivně a vědomě zapojit. Bez vědomé účasti totiž úspěchy nejsou možné.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama