Podle dostupných informací zveřejněných na webu National Library of Medicine trápí akné 80 % populace napříč všemi zeměmi světa. Z toho mírný průběh je pouze u 20 % všech případů. V současné době je akné považováno již za chronické onemocnění vyžadující léčbu. Bohužel pouze 1 ze 2 teenagerů i dospělých vyhledá odbornou pomoc. Jak se zbavit akné a nenechte ho vyhrát nad vaší psychikou. Poradíme vám, jak na to.
Příčiny vzniku akné
Je zřejmé, že akné není problém, který trápí pouze teenagery, ale i velkou část dospělých lidí. Jedná se o zánětlivý proces, při kterém dochází k ucpání vývodu mazové žlázy a tvoření zánětlivých míst na pokožce.
Mezi faktory způsobující akné patří především:
- Dědičnost
- Menstruační cykly a puberta – v pubertě se zvyšuje produkce mužských hormonů (androgenů) a díky tomu se mazové žlázy zvětšují a začnou ve zvětšeném množství produkovat maz.
- Bakterie v pórech Propionibacterium acnes
- Nahromadění odumřelých buněk kůže a následné ucpání pórů
- Používání léků obsahujících lithium, barbituráty nebo androgeny
Jak se zbavit akné
Těžký průběh akné a neřešení tohoto problému může nejen teenagerům způsobovat také psychickou újmu a mít dopad na snížené sebevědomí. Proto čím dříve zahájíte léčbu, tím lépe. Pojďme se podívat, co způsobuje akné a jak se zbavit akné jednou pro vždy.
Změna stravy
Na základě studie zveřejněné na webu National Library of Medicine bylo zjištěno, že konzumace rafinovaných sacharidů přispívá k vyšší tvorbě akné, a to až o 30%. Kterým potravinám se tedy raději vyhnout?
- Potraviny obsahující bílý cukr
- Slazené nápoje a sodovky
- Tučná jídla
- Pečivo z bílé mouky
- Mléčné výrobky
- Sladidla jako třtinový cukr, javorový sirup, med atd.
Změna stravy může průběh akné zmírnit, nikoliv ovšem zcela vymýtit. Vzhledem k tomu, že spouštěčem zánětu jsou především hormonální výkyvy, není možné se onemocnění zcela vyhnout pouze změnou stravy. Zařaďte do svého jídelníčku stravu bohatou na vitamíny a minerály, mějte u sebe vždy dostatek pití (ideálně čisté vody), snažte se omezit kouření a alkohol.
Nakupte acidofilní či kefírové mléko a pijte čaje čistící krev. Například mátový čaj, kopřivový čaj atd. Vyhýbejte se stresu. Ačkoliv stres není prvotním faktorem, který by akné způsoboval, může mít negativní vliv na jeho průběh. A v neposlední řadě je nutné, co nejdříve nastavit vhodnou léčbu.
Léčba akné
Léčba akné je nezbytná, především u těžších případů. Rozhodně nedoporučujeme vyrábět si doma přípravky za pomoci sody či jiných surovin a aplikovat je na zasažená místa. Zánět se naopak může ještě zhoršit a vám ještě více uškodit.
Přírodní péče o pleť
Vhodný pro aknózní pleť je bioinformační hydratační přípravek Caralotion s regeneračním účinkem od firmy Energy. Dále můžeme doporučit pentagramové krémy a aplikaci na postižená místa. Akné vzniká přebytkem odpadních látek v kůži a způsobenou nedostatečnou funkčností jater. Následně vznikají na pokožce záněty a akné.
- Pro neutralizaci odpadních látek na noc aplikujte krém Protektin
- Pro hlubší efekt můžete 1x týdně nanést větší vrstvu Protektinu a nechat působit jako masku
- Zánětlivá ložiska natírejte krémem Artrin několikrát denně a 2x denně promažte také oblast ledvin
- Současně se doporučuje užívat Regalen a Fytomineral.
Další možnosti
Existuje spousta způsobů pro léčení těžších případů akné. Od laserové léčby, která ovšem nemusí být dostupná pro každého vzhledem k ceně a nutnosti léčbu opakovat vícekrát až po mastičky, které seženete v každé lékárně, a jsou finančně dostupné pro každého.
V případě lehkého průběhu není nutné podstupovat drahé léčby, stačí jen dodržovat 3 základní pravidla, aby zánět nepostupoval a nezasáhl další místa.
- Pravidelně čistěte postižená místa min. 2x denně
- Používejte přípravky na pleť, které jsou vhodné pro problematickou a mastnou pleť (make-up, pleťové vody, krémy)
- Změňte stravu a vynechte potraviny, které jsme uvedli na začátku článku
V případě, že akné neustoupí a začne se rozrůstat, rozhodně na nic nečekejte a navštivte lékaře či lékárnu a nechte si poradit. Především u teenagerů je prevence a léčba akné velmi důležitá a pro zdravý psychický vývoj i nezbytná.