Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Akné, jeho průběh a jak s ním bojovat

Akné a jeho průběh
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Podle dostupných informací zveřejněných na webu National Library of Medicine trápí akné 80% populace napříč všemi zeměmi světa. Z toho mírný průběh je pouze u 20% všech případů. V současné době je akné považováno již za chronické onemocnění vyžadující léčbu. Bohužel pouze 1 ze 2 teenagerů i dospělých vyhledá odbornou pomoc. Jak se zbavit akné a nenechte ho vyhrát nad vaší psychikou. Poradíme vám, jak na to.

Příčiny vzniku akné

Je zřejmé, že akné není problém, který trápí pouze teenagery, ale i velkou část dospělých lidí. Jedná se o zánětlivý proces, při kterém dochází k ucpání vývodu mazové žlázy a tvoření zánětlivých míst na pokožce.

Mezi faktory způsobující akné patří především:

 • Dědičnost
 • Menstruační cykly a puberta – v pubertě se zvyšuje produkce mužských hormonů (androgenů) a díky tomu se mazové žlázy zvětšují a začnou ve zvětšeném množství produkovat maz.
 • Bakterie v pórech Propionibacterium acnes
 • Nahromadění odumřelých buněk kůže a následné ucpání pórů
 • Používání léků obsahujících lithium, barbituráty nebo androgeny

Jak se zbavit akné

Těžký průběh akné a neřešení tohoto problému může nejen teenagerům způsobovat také psychickou újmu a mít dopad na snížené sebevědomí. Proto čím dříve zahájíte léčbu, tím lépe. Pojďme se podívat, co způsobuje akné a jak se zbavit akné jednou pro vždy.

Změna stravy

Na základě studie zveřejněné na webu National Library of Medicine bylo zjištěno, že konzumace rafinovaných sacharidů přispívá k vyšší tvorbě akné, a to až o 30%. Kterým potravinám se tedy raději vyhnout?

 • Potraviny obsahující bílý cukr
 • Slazené nápoje a sodovky
 • Tučná jídla
 • Pečivo z bílé mouky
 • Mléčné výrobky
 • Sladidla jako třtinový cukr, javorový sirup, med atd.

Změna stravy může průběh akné zmírnit, nikoliv ovšem zcela vymýtit. Vzhledem k tomu, že spouštěčem zánětu jsou především hormonální výkyvy, není možné se onemocnění zcela vyhnout pouze změnou stravy. Zařaďte do svého jídelníčku stravu bohatou na vitamíny a minerály, mějte u sebe vždy dostatek pití (ideálně čisté vody), snažte se omezit kouření a alkohol.

Nakupte acidofilní či kefírové mléko a pijte čaje čistící krev. Například mátový čaj, kopřivový čaj atd. Vyhýbejte se stresu. Ačkoliv stres není prvotním faktorem, který by akné způsoboval, může mít negativní vliv na jeho průběh. A v neposlední řadě je nutné, co nejdříve nastavit vhodnou léčbu.

Zdroj: Pixabay.com

Léčba akné

Léčba akné je nezbytná, především u těžších případů. Rozhodně nedoporučujeme vyrábět si doma přípravky za pomoci sody či jiných surovin a aplikovat je na zasažená místa. Zánět se naopak může ještě zhoršit a vám ještě více uškodit. Tím nejlepším krokem je návštěva lékaře – dermatologa či navštívit lékárnu a nechat si doporučit přípravky, které jsou pro léčbu akné vhodné.

Tip: Vhodný pro aknózní pleť je bioinformační hydratační přípravek Caralotion s regeneračním účinkem.

Existuje spousta způsobů pro léčení těžších případů akné. Od laserové léčby, která ovšem nemusí být dostupná pro každého vzhledem k ceně a nutnosti léčbu opakovat vícekrát až po mastičky, které seženete v každé lékárně, a jsou finančně dostupné pro každého.

V případě lehkého průběhu není nutné podstupovat drahé léčby, stačí jen dodržovat 3 základní pravidla, aby zánět nepostupoval a nezasáhl další místa.

 1. Pravidelně čistěte postižená místa min. 2x denně
 2. Používejte přípravky na pleť, které jsou vhodné pro problematickou a mastnou pleť (make-up, pleťové vody, krémy)
 3. Změňte stravu a vynechte potraviny, které jsme uvedli na začátku článku

 

V případě, že akné neustoupí a začne se rozrůstat, rozhodně na nic nečekejte a navštivte lékaře či lékárnu a nechte si poradit. Především u teenagerů je prevence a léčba akné velmi důležitá a pro zdravý psychický vývoj i nezbytná.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Relaxin

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.