Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

9 tipů, jak si nejen v zimě udržet měkké a nepopraskané rty

Fotografie: mladá žena si maže rty pomádou
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Můžete mít zimu rádi, ale nic nezměníte na tom, že právě v tomto ročním období trpí vaše rty ze všeho nejvíc. Často jsou suché, popraskané a do atraktivity mají daleko. Přitom stačí tak málo, aby byly vaše rty v plné kondici po celý rok. Máme pro vás tipy, jak udržovat rty vyživené – ať už pálí slunce nebo jsou teploty hluboko pod nulou.

1. Balzám na rty – ano, nebo ne?

Rty nemají ochrannou tukovou vrstvu jako pokožka jinde na těle, a proto jsou náchylnější k poškození. Balzám na rty je pak hlavně v zimě samozřejmým vybavením každé kabelky. Ale pomáhá tak, jak má? Nebo spíše škodí? S balzámem na rty je to stejné jako s ostatními přípravky – všeho moc škodí. A proto i balzám, který na rty budete nanášet každý den a klidně i několikrát, může časem narušit přirozenou ochrannou bariéru rtů. Když už, tak ho jako prevenci použijte maximálně jednou denně (vícekrát pouze v případě popraskaných a suchých rtů). Zvolit můžete přírodní balzám na rty (například s oleji a vitamínem E).

2. Také rty si užijí obrušující slast, kterou jim může přinést peeling

Peeling se klasicky využívá především na pleť či tělo. Už vás ale napadlo dát peeling na rty? I je totiž dokáže zbavit odumřelých buněk, prokrvit a připravit na další péči. V tomto případě ani nemusíte chodit pro peeling do drogerie (i když tam je k dostání v řadě variant). Stačí na rty použít cukr nebo zkrystalizovaný med.

3. Pečující masku na rtech nechte působit nejlépe přes noc

A když peeling na rty, tak proč ne maska? V dnešní době v drogerii i na internetu seženete opravdu vše, a tudíž i masku na rty. Tu můžete sehnat v různých formách – ať už v látkové, krémové nebo gelové konzistenci. Doporučuje se aplikovat těsně před spaním (stačí 1x týdně) a nechat působit nejlépe přes noc. Odměnou vám budou vyživené a lépe vypadající rty.

4. Dostatečná hydratace dělá divy

Suché rty jsou signálem k tomu, že se máte zaměřit na váš pitný režim. Vypijete denně dostatek tekutin? I nedostatečná hydratace se negativně projeví na smyslnosti vašich rtů. Zkuste odteď pít minimálně dva litry tekutin denně a uvidíte, že vám za to vaše rty poděkují.

5. Vsaďte na kvalitní rtěnku, kterou nebudete muset několikrát opravovat

Rtům, o které dostatečně pečujete, sluší rtěnka o dost více. Ale už i samotný výběr rtěnky může celkový stav rtů ovlivnit. Vsaďte na kvalitní rtěnky s pečujícím složením. Nezapomeňte ani na aplikaci balzámu před nanesením samotné rtěnky. Ten způsobí, že rtěnka na rtech bude vypadat lépe a déle vydrží. Častým otíráním a opravováním rtěnky můžete rty dráždit a vysušovat je. Čím kvalitnější rtěnka bude, tím méně budete muset zasahovat do jejích úprav.

Zdroj: Freepik.com

6. Zbavte se zlozvyků, které rtům škodí

Kousání do rtů ve chvílích, kdy jste nervózní nebo ve stresu či neustálé sahání na ně může způsobit více škody, než si myslíte. Rty jsou pak sušší a náchylnější k popraskání a hrozí i přenesení bakterií. To může způsobit i zdánlivě nevinně půjčená pomáda na rty od vaší kamarádky. Takhle si můžete přivodit například opar.

7. Rty masírujte

Plnějších a zdravějších rtů můžete docílit i přes jejich masáž. Tu můžete provést čistými prsty nebo zubním kartáčkem. Po vyčištění zubů ho stačí opláchnout a chvíli po rtech jeho štětinkami přejíždět. Tím ve rtech rozproudíte krev a budou vypadat plnější. Masáž rtů můžete provést i masážním válečkem na obličej. Nápomocné může být i střídání teplot. Střídavě si na rty přikládejte kostku ledu, a pak rty chvíli oplachujte v teplé vodě.

8. Nepodceňte výběr správných produktů

Výběr produktů, kterými budete o rty a ústa v zimě pečovat, není radno podcenit. Právě v zimě je potřeba vybírat mastnější přípravky bez obsahu vody. Hojivý a regenerační efekt mohou mít přípravky s obsahem měsíčku lékařského, heřmánku nebo jojobového oleje. Je nejspíš jedno, jaké balení pomády na rty zvolíte. Dnes jsou k dostání v praktické tyčince nebo kelímku. U kelímku hrozí, že do něj budete sahat neumytými prsty a zanesete si do přípravku bakterie. Také aplikace prstem, který si nemáte jak umýt, není pro rty úplně nejlepší.

9. Zvlhčete vzduch v místnosti a doplňte vitamíny

Rty působí suše i kvůli příliš suchému vzduchu v místnosti. Ten můžete zvlhčit přehozením vlhkého ručníku přes radiátor nebo si pořídit jednoduché zvlhčovače vzduchu (nádobky, které na radiátor zavěsíte). Rtům samozřejmě škodí i suchý zimní vzduch venku a mráz. Pokud můžete, schovejte rty pod hřejivou šálu. Chápeme ale, že někdy to může být těžké, zvlášť tehdy, pokud si nechcete takto setřít vaši rtěnku. K celkovému lepšímu stavu vašich rtů přispějete i doplněním vitamínů.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama