Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

8 tipů, jak posilovat a cvičit paměť

Fotografie: Hraní šachů
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Taky se vám stává, že občas hledáte předmět, který jste před minutou někam položili, ale netušíte, kam to mohlo být? Zapomínání je přirozenou známkou stárnutí, ovšem někdy může být i znakem Alzheimerovy choroby či jiného poškození mozku. Ale nemalujme hned čerta na zeď. Občas zapomene každý z nás. Jakmile jsme ve stresu, pospícháme nebo se zcela nesoustředíme, stane se, že paměť přestane spolupracovat. Cvičit paměť se dá různými způsoby, ať už se jedná o zdravou stravu, bylinky pro podporu paměti nebo různé volnočasové aktivity, které mozek posilují a nedovolí mu „usnout na vavřínech“.

1) Luštění křížovek

Luštěte křížovky a cvičte paměť ve volných chvílích. Luštění křížovek může ovlivnit zdravé fungování mozku nejen v pokročilejším věku.

2) Hraní karetních her na procvičení paměti

Pokud máte rádi karetní hry, i na českém trhu jich najdete mnoho, které jsou vhodné pro procvičování paměti a s různou tématikou (cestování, historie, auta, vesmír). Zabaví se tím celá rodina a nejen dospělí, ale i děti tak cvičí krátkodobou paměť.

3) Šachy a dáma

I hraním těchto oblíbených her můžete zlepšit paměť. Pomáhají také rychleji zpracovávat informace v mozku a zlepšují exekutivní funkce.

4) Rozvíjení se v nových dovednostech

Rozvíjet se v jakémkoliv věku je to nejlepší, co pro zdravé fungování mozku můžete udělat. Nejenže tím posílíte paměť, ale budete také stárnout pomaleji. Využít k tomu můžete živé kurzy, online kurzy nebo různé návody zdarma na internetu.

5) Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem

Staré pořekadlo, které odráží nejen to, že mluvit více jazyky se rozhodně vyplatí, ale také je to skvělé cvičení pro paměť a mozek. Podle odborných studií schopnost mluvit více jazyky může pomoci oddálit Alzheimerovu chorobu.

Zdroj: Freepik.com

6) Čínské cvičení qi gong

Jemné pohyby těla a meditace. Prostě se na chvilku zastavte a cvičte i meditujete v jednom. Opět podle odborných studií toto cvičení pomáhá s koncentrací a ovlivňuje konektivitu v různých oblastech mozku. Vyzkoušejte cvičení qi gong a prodlužte si život.

7) Zdravá strava a potraviny pro mozek

Zdravá strava je základ. Ovšem je dobré vědět, které potraviny nastartují mozek a jejich konzumace pomůže zlepšit paměť. Také se doporučuje do jídelníčku zapojit nízkosacharidové potraviny a omezit pití sladkých limonád a samozřejmě alkoholu.

8) Doplňky stravy a bylinky

A v neposlední řadě musíme také zmínit doplňky stravy a bylinky. Prvním je zelený čaj matcha, jehož pitím můžete podpořit kognitivní funkce mozku. Ovšem jeho účinky jsou mnohem hlubší. Dále maca peruánská a její zapojení do denní rutiny v dlouhodobém měřítku pomáhá posilovat paměť. Z našeho e-shopu pak můžeme doporučit doplněk stravy Celetin, který obsahuje kombinaci lecitinu a extraktů z Ginkgo biloby a Gotu koly.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama