Mladá paní - lifestyle magazínReklama

6 tipů na domácí postřik na mšice bez chemie

Fotografie: mladá žena pečuje o květiny s postřikem bez chemie
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Jak praví odborná literatura, mšice jsou polokřídlý hmyz, který se paraziticky živí na rostlinách tím, že saje jejich šťávu. Rostliny pak neprosperují a plody dozrávají předčasně, případně se deformují a zůstávají zelené. Jsou u vás mšice každoročním nevítaným hostem, který ničí úrodu či napadá okrasné rostliny? Nezoufejte, boj s nimi není marný. Můžete si vybrat účinné zbraně, díky nimž budete proti těmto škůdcům bojovat, a to bez chemie. A vítěz budete vy! Vyberte si z našich 6 tipů na domácí postřik na mšice bez chemie.

Příznaky napadení a prevence

Příznaky napadení

I když si mšic na první pohled nevšimnete, určitě je poznáte podle stavu rostliny. Ta má totiž pokroucené listy, často pokryté lepkavou tekutinou. Dalším důkazem jsou nedozrálé či pokřivené plody.

Prevence je základ

Velmi důležité je na podzim sebrat spadlé listí pod rostlinami. Na uschlých listech totiž stále přežívají vajíčka mšic, která snadno přezimují a nevadí jim ani mrazivé teploty. Na jaře se pak jednoduše vylíhnou a napadení rostliny začíná nanovo.

Žlutá je dobrá

Mšice milují jasně žlutou barvu, která je přitahuje jako magnet. Jako prevenci si proto můžete zakoupit žluté lepicí destičky. Položíte je do blízkosti často napadaných rostlin, a jakmile je mšice zmerčí, poputují k nim a spolehlivě se na past nalepí. Navíc tyto destičky fungují i proti molicím, vrtulím létavým a smutnicím. Obvykle vydrží až 6 týdnů.

Domácí postřik na mšice bez chemie

Připravili jsme pro vás 6 tipů na domácí postřik na mšice bez chemie, takže je můžete bez obav aplikovat i na plodící rostliny.

1) Domácí postřik na mšice z česneku

Rozmáčkněte 2 stroužky česneku a vložte je do sklenice s vodou. Nechte přes noc odstát a vzniklým roztokem postříkejte stonky rostlin. Navíc česnek odpudí i mravence, kteří brání mšice před ostatními predátory.

2) Domácí kopřivový postřik na mšice

Budete potřebovat asi 20 g sušené kopřivy na litr vody. Sušené listy zalijte studenou vodou a louhujte 3–4 dny. Získáte tak koncentrát, který naředíte 4 litry vody. Opět stříkejte na stonky rostliny.

Zdroj: Freepik.com

3) Rajčatový postřik proti mšicím

Nastříhejte asi 100 g rajčatových listů a nechte je přes noc louhovat ve studené vodě. Nepoužívejte teplou či horkou vodu, ta by zničila cenné alkaloidy v listech, a právě ty odpuzují mšice. Poté aplikujte na napadenou rostlinu.

4) Tabákový postřik na mšice

Vezměte menší množství tabáku a zalijte ho vroucí vodou. Směs nechte vychladnout, sceďte a aplikujte rozprašovačem na napadené rostliny.

5) Zázrak jménem kávová sedlina

Kávovou sedlinu přisypte k rostlině na záhon nebo do truhlíku. Můžete také lógr naředit a vzniklým roztokem rostlinu postříkat.

6) Máta a ocet proti mšicím

Mšice i ostatní škůdci nesnášejí ocet. Ovšem pozor, je nutné ho zředit vodou ve stejném poměru, takže například na 2 dcl octa připadnou 2 dcl vody. A pokud máte na zahrádce mátu, nasekejte její čerstvé listy a přidejte je do octového postřiku. Máta mšice silně odpuzuje nejen svou vůní, ale i obsahem tříslovin.

Přírodní postřiky by neměly rostlinkám ublížit. Ale pamatujte, že postřik není vhodné provádět během poledního žáru a když silně fouká vítr. Roztok aplikujte přímo na mšice, tedy i zespodu na listy a stonky.

Nepřátelé mšic

Určitě jste už slyšeli o hmyzím hotelu. Je dobré ho umístit na slunné místo v klidném koutě zahrady. Vyplatí se ho hmyzáčkům postavit, a to také proto, že poskytnete ubytování přirozeným nepřátelům mšic. Na dospělých mšicích a jejich larvách si pochutnávají slunéčka sedmitečná, škvoři, zlatoočky nebo larvy pestřenek – jinak také zvané vosičky. Slunéčko sedmitečné je známým nepřítelem mšic. Ale dospělí jedinci konzumují mšic celkem málo. Opravdovým požíračem mšic je černo-oranžová larva slunéčka sedmitečného.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama