Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

6 nejzdravějších druhů mléka, které si vyberete?

Fotografie: Kokosové mléko a sušenky
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Sekce s mléčnými výrobky v obchodech poslední léta doslova překypují různými druhy mlék a vybrat to nejzdravější může být občas docela oříšek. Především pro ty, kteří trpí intolerancí či alergií na laktózu, je důležité najít si vhodnou alternativu za kravské mléko. Připravili jsme pro vás nejznámější druhy mléka, včetně kravského, a vy si tak pohodlně můžete vybrat podle obsažených nutričních látek v mléce.

1) Konopné mléko

Konopné mléko se vyrábí z mletých namočených konopných semínek. Taková semínka neobsahují psychoaktivní látku THC a jsou tedy naprosto bezpečná a bez vedlejších halucinogenních účinků. Bát se opravdu nemusíte.

Konopná semínka obsahují množství bílkovin a také omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin, které jsou vysoce prospěšné pro zdraví.

Průměrný hrníček (240 ml) konopného mléka obsahuje:
Kalorie 60 kcal
Bílkoviny 3 g
Sacharidy 0 g
Tuky 5 g
Fosfor 25 % denní dávky
Vápník 20 % denní dávky
Hořčík 15 % denní dávky
Železo 10 % denní dávky

Konopné mléko samo o sobě neobsahuje žádné sacharidy, někteří výrobci ale přidávají sladidla, která obsah sacharidů zvyšují. Proto se vždy řiďte podle toho, co je psáno na etiketě na obalu konkrétního výrobku.

2) Ovesné mléko

Přestože ovesné mléko není tak nutričně bohaté, jako např. ovesná kaše připravená z čerstvých ovesných vloček, stále nabízí mnoho benefitů pro lidské zdraví. Ovesné mléko je díky ovesným vločkám přirozeně sladké a také, na rozdíl od mléka konopného, obsahuje sacharidy. Díky obsažené vláknině je mléko příjemně krémové, zpomaluje trávení, a tím prodlužuje pocit sytosti. Je také prokázáno, že ovesné mléko pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru a snižovat cholesterol. Složení a nutriční hodnoty ovesných mlék jsou rozdílné od různých výrobců.

Průměrné neslazené ovesné mléko ve 240 ml obsahuje:
Kalorie 120 kcal
Bílkoviny 3 g
Sacharidy 16 g
Tuky 5 g
Vláknina 2 g
Vitamín B12 50 % denní dávky
Vitamín B3 (riboflavin) 45 % denní dávky
Vápník 27 % denní dávky
Fosfor 22 % denní dávky
Vitamín D 18 % denní dávky
Vitamín A 18 % denní dávky

3) Mandlové mléko

Mandlové mléko se vyrábí z namočených mandlí, které se následně rozmixují a přecedí. Je to chutná bezlaktózová varianta mléka pro ty, kteří mají intoleranci na mléčný cukr nebo se rozhodnou vyměnit kravské mléko za jiné alternativy. Mandlové mléko ale není vhodné pro lidi s alergií na ořechy.

Neslazené mandlové mléko má nízký obsah kalorií a obsahuje méně sacharidů než mléko kravské, hodí se proto do nízkosacharidové diety.

Zdroj: Freepik.com

Přestože je mandlové mléko bohatým zdrojem antioxidantu vitamínu E, jeho obsah bílkovin není moc vysoký.

240 ml neslazeného mandlového mléka v průměru obsahuje:
Kalorie 41 kcal
Bílkoviny 1 g
Sacharidy 2 g
Tuky 3 g
Vitamín E 50 % denní dávky

4) Kokosové mléko

Kokosové mléko se lisuje z čerstvé dužiny kokosu. Většina kokosových mlék prodávaných v obchodech se míchá s vodou, aby konzistencí co nejvíce připomínala mléka kravská. Má dokonce ještě nižší obsah bílkovin než mandlové mléko.

Na druhou stranu je kokosové mléko hojně využívanou ingrediencí v gastronomii a díky své kokosové chuti je velmi oblíbené.

240 ml neslazeného kokosového mléka by mělo obsahovat:
Kalorie 46 kcal
Bílkoviny 0 g
Sacharidy 1 g
Tuky 4 g

Kokosové mléko je i přes vyšší obsah tuků spojeno se zdravotními benefity, jako je např. pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.

5) Kravské mléko

Kravské mléko je nejčastěji využívané mléko vůbec. I v dnešní době se kravské mléko těší oblibě jak mezi dětmi, tak i mezi mnoha dospělými.

Je bohatým zdrojem bílkovin, vápníku, vitamínů řady B a mnoha minerálů.

240 ml plnotučného kravského mléka obsahuje:
Kalorie 149 kcal
Bílkoviny 8 g
Sacharidy 12 g
Tuky 8 g
Vitamín D 24 % denní dávky
Vápník 28 % denní dávky
Vitamín B2 (riboflavin) 26 % denní dávky
Vitamín B12 18 % denní dávky
Fosfor 22 % denní dávky
Selen 13 % denní dávky
Draslík 10 % denní dávky

Navzdory všem benefitů je bílkovina obsažená v kravském mléce častým alergenem. Většina dětí z intolerance vyroste, někteří lidé se s tímto problémem ale potýkají celoživotně, a kravskému mléku a produktům z něj se proto musejí vyhýbat.

6) Sójové mléko

Nutričně je sójové mléko nejblíže mléku kravskému. Je to proto, že sójové boby jsou bohatým zdrojem bílkovin. Sójové mléko je skvělou alternativou, pokud se vyhýbáte laktóze, a přitom hledáte zdroj bílkovin.

240 ml neslazeného sójového mléka obsahuje:
Kalorie 105 kcal
Bílkoviny 6 g
Sacharidy 12 g
Tuky 4 g
Vitamín B12 34 % denní dávky
Vápník 30 % denní dávky
Vitamín B2 (riboflavin) 26 % denní dávky
Vitamín D 26 % denní dávky
Fosfor 10 % denní dávky

Konzumace sóji vede k mnoha zdravotním benefitům, jako je např. pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Shrnutí aneb druhy mléka a jejich výběr

Všechny druhy mléka a jeho alternativy nabízí mnohá zdravotní pozitiva. Rozumnou strategií může být střídání typů mlék, která používáte.

Nezapomeňte vždy zkontrolovat etiketu výrobku, na které se uvádí, zda bylo mléko doslazováno či do něj byly přidány další složky.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama