„Už mi lásko není 20 let, už mi není ani 25…“. Určitě jste poznali píseň Jiřího Zmožka, kterou si čas od času zpívá každý nejen po čtyřicítce. Věk nezastavíme, ale to, jak se cítíme a vypadáme, ovlivnit můžeme. A to zcela přirozeně a bez velkých finančních výdajů. Udržujte se fit i po čtyřicítce a přizpůsobte své návyky a denní aktivity tak, abyste nevypadli z formy.
Změny v organismu po 40 letech
Staré pořekadlo praví, že staří jsme, na kolik se cítíme. Ačkoliv se v našem organismu odehrávají hormonální změny, které bychom neměli opomíjet, při nastavení vhodných aktivit, je můžeme zpomalit a udržet se v kondici na dlouhou dobu.
V přechodu, jak se klimakteriu říká, začne ženám klesat hladina estrogenu v těle. Obtíže s tím spojené se projevují především těmito symptomy:
- pocení
- horko
- únava
- změny nálad, častější deprese
I v mužském organismu se dějí změny, mluvíme o tzv. andropauze, která způsobuje úbytek testosteronu. Známější pojem je „druhá míza“, která se u mužů projevuje ve věku 40-50 let. S úbytkem testosteronu se u mužů mohou objevit tyto potíže:
- změny nálad – podrážděnost, nervozita, deprese
- nespavost
- ztráta svalové hmoty
- ztráta erekce
- inkontinence
Nicméně se nemusíte obávat, že by to byl konec světa. Život jde dál a je potřeba se k tomu postavit čelem a nastavit si takové aktivity, které vám pomohou ulevit si od obtíží a pomůžou nastartovat pozitivně každý den. Pojďme se na ně podívat.
1) Pohybem ke zdraví a dobré náladě
Pohyb je skvělým dopingem pro mozek a pomůže vám vrátit se do formy. Vyrazte do přírody na procházku, jděte si zaběhat, jezděte na kole a v létě nezapomeňte na plavání. Nemusíte hned běhat maratony, ale pokud se na to cítíte, klidně se přihlaste do nějakého závodu.
Dle statistik, které jsou k dispozici na webu ministerstva zdravotnictví, snižuje pravidelná pohybová aktivita riziko onemocnění těmito chorobami: cukrovka až o 40%, srdečně-cévní onemocnění až o 35%, zhoubný nádor prsu až o 20%. Navíc zlepšuje funkci plic, má příznivý vliv na kvalitu spánku, zlepšuje kognitivní funkce, mezi které patří například zlepšení paměti, koncentrace, rychlost myšlení, ale třeba i rychlost pochopení nových informací, plánování či organizování. Je jedno, jestli si zvolíte procházky nebo skákání přes švihadlo, obecně platí „cokoliv je lepší než nic“.
2) Dostatečně pijte a nečekejte na žízeň
Dostatek tekutin v těle má velký vliv nejen na správnou funkci ledvin, ale také kompletní funkčnost všech ostatních orgánů, stav naší pleti nebo naši duševní stránku. Při dehydrataci si můžete přivolat akutní i chronické problémy. Například bolest hlavy, únavu a malátnost, nízkou koncentraci a díky tomu také pokles celkové výkonnosti.
A kolik litrů vody denně vypít? Optimální spotřebu tekutin u každého člověka ovlivňuje především věk, pohlaví, strava, tělesná hmotnost, denní zatížení (fyzicky namáhavá práce/sedavé zaměstnání aj.) či zdravotní stav. Proto byste měli denně průběžně vypít takové množství tekutin, které odpovídá vašemu stylu žití. Pít byste měli pravidelně. Na žízeň nečekejte. Podle zveřejněných informací státního zdravotního ústavu je pocit žízně známkou 1% – 2% dehydratace. Nastavte si vlastní pitný režim sami nebo si stáhněte pomocníka do mobilu.
Na Google Play či App Store jsou k dispozici ke stažení různé „pitné“ aplikace. Nastavíte si vlastní údaje a aplikace vám vypočítá, kolik litrů tekutin byste za den měli vypít a pravidelně vám každou skleničku připomene.
3) Není sacharid jako sacharid – zapojte ty komplexní
Zdravá strava je fenoménem dnešní doby, a pokud jste se o ni do svých 40 let nezajímali, doporučujeme začít. Spojte pohyb a zdravou stravu a máte zde zaručený způsob, jak si udržet štíhlou postavu. Stačí přidat do jídelníčku zeleninu a ovoce, luštěniny, oříšky, jáhly a další potraviny obsahující komplexní cukry. Energie a pocit zasycení vám vydrží mnohem déle, než když sníte čokoládu nebo občerstvení z fastfoodu.
Čokoláda obsahuje tzv. jednoduché sacharidy. Ty jsou zdrojem rychlé energie, ta ovšem vydrží podstatně kratší dobu a pocit hladu se opakuje v častějších intervalech. Kila navíc na sebe nenechají dlouho čekat. Předejděte zbytečným dietám a začněte jíst zdravě včas.
Čokoládu a jiné sladké dobroty nemusíte ze svého jídelníčku odstranit úplně. Občas mlsá každý, a navíc i jednoduché sacharidy vaše tělo potřebuje k tomu, aby dobře fungovalo. Ovšem rozhodně na nich nestavte své pravidelné denní menu a raději zkoušejte nové zdravé recepty.
4) Kvalitní spánek je důležitý pro úspěšný den
Podle informací národního institutu pro srce, plíce a krev (National Heart, Lung and Blood Institute) je kvalitní spánek velmi podstatný nejen pro duševní zdraví, ale také pro celkovou kvalitu života, a to zejména ve 40 a více letech. Spánek ovlivňuje správnou funkci mozku, zlepšuje učení, koncentraci, rozhodování i kreativitu. Naopak nedostatek spánku zvyšuje riziko srdečních chorob, cukrovky nebo mozkové mrtvice.
Tip: Pokud máte potíže se spánkem, uvařte si před spaním čaj z meduňky, meditujte, vyhýbejte se stresu a zapojte i předešlé body. Pohyb a pitný režim či změnu jídelníčku. Výsledek se brzy dostaví.
5) Nenechte mozek zlenivět
V případě, že děti dospěly a vyletěly z rodného hnízda, využijte volný čas aktivně a učte se nové věci. Nenechte mozek zlenivět a najděte si nový koníček. Na internetu je spousta online kurzů i návodů zdarma. Začít tak můžete kreslit, psát, natáčet videa, fotit atd. Luštěte křížovky, hrajte šachy nebo pexeso s dětmi. Jednoduše dělejte vše pro to, abyste zůstali ve formě a fit a dokázali si život naplno užívat i po čtyřicítce. Mozkovou činnost můžete podpořit i zařazením potravin pro zdravý mozek do svého jídelníčku.
Zdroje: