Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

5 nejlepších čajů, které vám pomohou s hubnutím

který čaj na hubnutí si vyberete
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Čaj je spojován s chvilkou odpočinku a relaxu. V Anglii dokonce popíjení čaje patří k životnímu stylu. Ovšem jen málokdo ví, že určité druhy čajů pomáhají také s redukcí váhy. Které to jsou a v jakém množství je vhodné čaj na hubnutí pít si povíme v tomto článku.

Zelený čaj

Zelený čaj je známý především svými protirakovinovými a protizánětlivými účinky. A to především díky katechinům, které podporují odbourávání tuků zvýšením výdeje energie. Dostupné studie potvrzují, že zelený čaj zlepšuje metabolismus a zároveň snižuje tukovou hmotu. Nicméně, nic se nesmí přehánět, a proto je také u zeleného čaje určeno množství, které by se nemělo překročit. Doporučují se maximálně 2-4 šálky/den.

Černý čaj

Taktéž u černého čaje, který je běžně označovaný jako „fermentovaný čaj“, se prokázaly pozitivní účinky při snižování hmotnosti. Černý čaj obsahuje tzv. polyfenoly, které tvoří hlavní složku černého čaje. Ty krom jiného brání ve vstřebávání tuků a podle studií je černý čaj v boji proti obezitě účinnější než zelený. Pokud černý čaj budete pít pravidelně a přidáte k pití čaje i pohyb a například aerobní cvičení, váš metabolismus se zrychlí a při vyváženém jídelníčku půjdou kila dolů.

Mátový čaj na hubnutí

Mátový čaj asi není potřeba dlouze představovat. Výrazně pomáhá při trávení a ideální je také šálek čaje před spaním, pro lehčí usínání. Tím jeho účinky ovšem nekončí. Pokud trpíte nadýmáním či trávicími potížemi, pak by vám mátový čaj doma rozhodně neměl chybět. Ačkoliv po vypití čaje ihned neshodíte 5 kg, pomůže vám zbavit se nepříjemného pocitu s nadýmáním a vy se budete cítit štíhlejší a bez nepříjemných pocitů v trávicím ústrojí.

Zdroj: Unsplash.com

Zázvorový čaj

Zázvor sám o sobě vyniká značným množstvím léčebných účinků. Jeho síla tkví v silných antibakteriálních a dezinfekčních účincích a hojně využívaný je i při zánětech v krku, chřipce či nachlazení. Čaj ze zázvoru pomáhá i při hubnutí. V zázvoru je totiž obsažena látka nazývaná gingerol, která podporuje trávení a cirkulaci krve.

Šálek zázvorového čaje si dejte vždy po sytém jídle, doporučuje se také při pálení žáhy a při dalších zažívacích potížích. Nicméně, se zázvorem to nepřežeňte, a pokud jste diabetik, tak se mu vyhněte úplně. Zázvor totiž snižuje hladinu cukru v krvi. Pokud si čaj budete vařit z čerstvého zázvoru, doporučená denní dávka je 4 g/den.

Čaj Pu-erh

Čaj Pu-erh je čínský černý čaj, který u nás není tolik známý jako například zelený čaj, ale podle dostupných studií je prokázáno, že podporuje hubnutí a příznivě upravuje hladinu glukózy, inzulínu a lipidů v krvi. Studie testovala 2 skupiny lidí. První skupina měla za úkol vypít 3x denně 333 mg čajového extraktu Pu-erh.

Druhá skupina dostala za úkol pít placebo čaj po dobu 3 měsíců. U první skupiny došlo k poklesu tělesné hmotnosti o 1,3 kg oproti druhé skupině, kde pokles hmotnosti byl pouze 0,23 kg. Výsledky byly nejvyšší u mužů, ovšem to neznamená, že by se měly ženy tomuto čaji vyhýbat, naopak. Fermentované čaje podporují zdravé bakterie ve střevech, a díky tomu pomáhají při trávení a správném fungování střev.

Přečtěte si i další články o hubnutí a nenechte se odradit prvním neúspěchem.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24399768/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27941615/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25074392/

https://en.wikipedia.org/wiki/Epigallocatechin_gallate

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama