Bylinné přípravky se po staletí používají k léčbě různých zdravotních stavů, včetně onemocnění štítné žlázy. Bylinky mohou pomoci snížit příznaky onemocnění štítné žlázy, jako je např. únava, přibírání na váze nebo třeba deprese. Pomáhají také regulovat hladinu hormonů a zlepšit celkové zdraví. V tomto článku se podíváme na některé z nejúčinnějších bylin, které zmírňují příznaky onemocnění štítné žlázy. Konkrétně na jejich přínosy i případné vedlejší účinky.
Přírodní podpora štítné žlázy
Přírodní podpora štítné žlázy ve formě bylin či bylinných extraktů vás může zbavit nepříjemných pocitů, které jsou spojeny s onemocněním štítné žlázy. Vybrali jsme pro vás 5 nejvíce doporučovaných bylinek. V případě, že berete léky na štítnou žlázu, užívání bylin a doplňků stravy doporučujeme konzultovat s lékařem.
Chaluha bublinatá
Chaluha bublinatá je asi tím nejlepším a nejznámějším pomocníkem při onemocnění štítné žlázy. Jedná se o mořskou řasu, která je bohatá na organicky vázaný jód, jehož účinky jsou podstatně vyšší než u minerálního jódu. Tradičně se používá k léčbě snížené funkce štítné žlázy. Taktéž je užitečná při hubnutí v souvislosti s hypotyreózou. Nadbytek jódu může pak potlačovat oxidaci jódu, která je ovšem nezbytná ke správné funkcionalitě štítné žlázy. Proto je velmi důležité dodržovat doporučenou denní dávku.
Ašvaganda – indický ženšen
Další velmi známou bylinkou tradičně používanou v ajurvédě je ašvaganda. Konzumací ašvagandy můžete pozitivně ovlivnit hypofunkci štítné žlázy. Tu velmi často ovlivňuje stres, kde tato bylinka dokáže zázraky. Pomáhá zvyšovat psychickou i fyzickou odolnost a díky tomu se lépe vyrovnat s obtížnými situacemi. Jedná se o adaptogen s velmi silnými imunitními a protizánětlivými účinky.
Černucha setá
Černucha setá má mnoho zdravotních benefitů. Semena černuchy seté se vyznačují antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Nejvýznamnější složkou s těmito vlastnostmi obsaženou v černuše je thymochinon, který zmírňuje oxidační stres a poškození buněk štítné žlázy. Ovšem nejen pro štítnou žlázu je černucha setá oblíbená a hojně již po staletí využívaná. Olej z černuchy prý pro mladistvý vzhled a věčnou krásu využívala již egyptská princezna Nefertiti.
Zběhovec plazivý
Zběhovec plazivý je ke zmírnění příznaků mírné hypertyreózy využíván odpradávna, a to především v lidovém léčitelství. Není ovšem až tak známý oproti předešlým bylinkám. Neměl by se ale konzumovat současně při probíhající chemoterapii. Zběhovec se dále využívá při astmatu, pomáhá snižovat vnitřní krvácení a také snižuje krevní tlak. Často se využívá pro zmírnění příznaků chřipky, jako je bolest v krku.
Aronie – černý jeřáb
A posledním keřem či stromem s plody plnými vitamínů a minerálů je černý jeřáb. Jeho plody obsahují antioxidanty, rutin, jód, draslík a další důležité vitamíny a minerály. Využívají se při snížené i zvýšené funkci štítné žlázy. Antioxidanty odstraňují z těla ven volné radikály, a tím regulují činnost štítné žlázy.
Přírodní přípravky na štítnou žlázu
Přírodní přípravky na štítnou žlázu najdete v různých formách. Zakoupit můžete bylinné extrakty, tablety nebo práškovou formu. Důležité je především nepřekračovat doporučené dávkování, které je součástí každého balení. Z našeho e-shopu vám můžeme doporučit na základě skvělých recenzí (i z vlastní zkušenosti) bylinný doplněk stravy Gynex. Jedná se o bylinné kapky s obsahem chaluhy bublinaté a dalších bylin, které pomáhají regulovat nejen funkci štítné žlázy, ale velmi příznivě Gynex hodnotí ženy, které ho užívají pro zmírnění příznaků PMS, menstruace či menopauzy.