Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

5 hlavních rozdílů mezi přírodními deodoranty a klasickými deodoranty z drogerie

Fotografie: Žena drží v ruce deodorant
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Deodorant (nebo antiperspirant) je pravidelnou součástí péče o naši hygienu. Na nás ale je, abychom se rozhodli, jaký deodorant budeme používat. A právě proto jsme pro vás našli 5 rozdílů mezi přírodními a klasickými deodoranty, které vám s rozhodováním mohou pomoci.

Složení deodorantů

Co se deodorantů týče, existuje jich hned celá řada. Jedním z hlavních kritérií při jejich výběru je jejich složení. V tomto případě se lze rozhodovat mezi přírodními deodoranty a deodoranty, které jsou běžně k dostání v drogerii. Jejich hlavním rozdílem jsou obsahové látky.

Tip: Vyzkoušejte 100 % přírodní deodorant Protektin Deo z našeho e-shopu Klub Energy Tábor.

Obsahové látky v běžných deodorantech

Není žádné tajemství, že v běžných deodorantech najdete koktejl chemických látek, které nejenže zatěžují životní prostředí, ale mohou ovlivňovat i naše zdraví. V těchto deodorantech (i antiperspirantech) najdete takzvané triclosany. Jsou to látky, které se přidávají do řady kosmetických i úklidových prostředků a jejich úkolem je působit antibakteriálně. Bylo však zjištěno, že tyto látky narušují hormonální rovnováhu, mohou zapříčinit špatnou funkci jater, ovlivnit činnost štítné žlázy nebo jinak negativně ovlivnit organismus.

Dále obsahují:

  • parabeny (ty zvyšují trvanlivost kosmetických výrobků)
  • syntetické ropné deriváty
  • ftaláty
  • antiperspiranty
  • hliník a jeho soli

Tato látka ucpává potní kanálky, a tím dochází k žádoucímu zamezení pocení. Jenže zároveň se zabraňuje přirozené detoxikaci těla, což má na organismus nemalý neblahý vliv.

Obsahové látky – přírodní deodoranty

Přírodní deodoranty jsou založeny na bázi přírodních látek. Obsahují éterické oleje a bylinné extrakty, které nedráždí pokožku a nevyvolávají alergické reakce. Často přírodní deodoranty obsahují kokosový olej, bambusové máslo, rostlinný vosk, jedlou sodu a jiné přírodní složky, jejichž kombinace pomáhá omezovat činnost bakterií v podpaží, které jsou zodpovědné za vznik zápachu. Hlavní složkou (a víceméně jedinou) přírodních deodorantů, která pomáhá zabraňovat pocení, je přírodní kamenec draselný.

Vůně

V dnešní době se určitě nemusíte bát, že by vás přechod na přírodní deodoranty poznamenal tím, že se budete více cítit. Koluje mýtus, že deodoranty z přírodních složek nevoní. Není to ale pravda. Díky éterickým složkám jsou přírodní deodoranty velmi voňavé. Výjimku tvoří přírodní kamenec draselný bez vůně. Ten opravdu nevoní (pokud do jeho základu výrobci vůni nedodají). Chybějící vůně však nemusí být na škodu. Deodorant má zamezovat činnosti bakterií, ne zápach zakrývat vůní. Vůně přírodních deodorantů je jiná od těch, které jsou běžně k dostání v drogerii.

Zdroj: Freepik.com

Účinnost

Ti, kteří celý život používali deodorant (nebo ještě lépe antiperspirant) se syntetickým složením, budou možná zklamaní z toho, že přírodní deodoranty jim nepřinášejí takovou ochranu. Ovšem není to tím, že by přírodní deodoranty nefungovaly. Spíše za to může pouhý fakt, že syntetické deodoranty a antiperspiranty (ty blokují pocení) jsou zkrátka vyrobeny tak, aby opravdu fungovaly nehledě na lidské zdraví. Některé slibují 48hodinovou, a dokonce až 72hodinovou ochranu před pocením a zápachem. To samozřejmě přírodní deodoranty neumí. A je potřeba jejich častější aplikace. Přírodní deodoranty působí hlavně dezinfekčně a antisepticky, ale neblokují potní žlázy (jako to dělají chemické antiperspiranty). Z přírodních látek dokonce není možné vyrobit stoprocentní antiperspirant. Zamezit pocení může například kamenec draselný, ale ani ten potní žlázy neucpává, a proto nefunguje tak dokonale jako antiperspiranty z drogerie.

Aplikování deodorantů

Pokud se zrovna nepokoušíte o výrobu domácího deodorantu, nemusíte se bát, že byste se s přírodní volbou vrátili někam do pravěku. Už i přírodní deodoranty jsou dnes vyrobeny tak, aby jejich aplikace byla co nejpohodlnější. A pokud se jedná přímo o kamenec draselný, také u něj se výrobci snaží o to, aby byla jeho aplikace pohodlná. Například je dodáván se šňůrkou provlečenou skrze něj, aby se dal lépe zavěsit nebo případně uchopit.

Balení deodorantů

Velký rozdíl mezi běžnými deodoranty a těmi přírodními hraje složení jejich obalu. Dnes už platí, že 100 % přírodních deodorantů má takový obal, který je přirozeně recyklovatelný a neobsahuje plasty. V tomhle řada výrobců běžných deodorantů, i když se někteří už snaží volit lepší obaly, pokulhává.

Tip: Kosmetika syntetická nebo přírodní, v čem je rozdíl? Zjistěte, proč se vyplatí používat přírodní kosmetiku oproti té syntetické.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama