Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

4 způsoby, jak posilovat imunitu

Smoothie pro posílení imunity
Zdroj: Pixabay.com

Probiosan Inovum

Reklama

Co udělat pro posílení imunity a udržení se fit po celý rok? Zjistěte, jaké bylinky váš imunitní systém nastartují nejlépe. Poradíme vám, jak začít s otužováním a vyzkoušet můžete také jednoduché recepty na léčivé sirupy, které jsou vhodné i pro děti. Na konci článku najdete rozhovor Jaroslava Duška s MUDr. Alexandrou Vosátkovou a zjistíte zajímavé informace o imunitě a tradiční čínské medicíně.

1. Pohybem ke zdraví

Ne nadarmo se říká pohybem ke zdraví. V případě, že pravidelně běháte, chodíte na procházky a udržujete tělo v kondici, je to to nejlepší, co pro posílení imunity můžete udělat. Snižujete tím možná rizika onemocnění – například srdečních chorob či cukrovky. Navíc vás pohyb udržuje také v psychické pohodě a zlepšuje kognitivní funkce (paměť, soustředěnost, rychlost chápání a přijímání nových informací atd.). Naplánujte si do svých kalendářů na každý den alespoň 30minutovou procházku a udržujte se ve formě v jakémkoliv věku.

2. Otužování

Pokud jste si představili, že musíte kvůli otužování v zimě skákat do ledové vody v řece, tak to určitě ne. Otužování je potřeba provádět postupně a ideálně už od malička k tomu vést i děti.  Začít můžete například pozvolným snižováním teploty vody při sprchování a dobu strávenou pod studenou vodou postupně prodlužovat. V případě, že máte doma bazén, nevypouštějte ho na konci léta a v koupání pokračujte i ve studenější vodě. Změnu sami brzy pocítíte. Za jak dlouho, to záleží na intenzitě vaší otužovací kúry a důslednosti.

3. Česnek a cibule

Víte, že česnek, cibule i pórek se řadí mezi tzv. přírodní antibiotika? A přitom jsou to suroviny, které jsou běžně používané v domácnostech. Vyzkoušejte tipy na domácí šťávy, které jsou určeny při kašli, ale i na posílení imunity a prevenci.

  • Cibule se užívá především při nachlazení dýchacích cest, ovšem zasyrova. V případě, že byste ji uvařili, své zázračné účinky ztrácí. Šťáva z cibule má hned několik benefitů pro vaše zdraví. Rozpouští hleny při onemocnění dýchacích cest, pomáhá při ucpaných dutinách, má dezinfekční účinky, zmírňuje svědění a otok při štípnutí hmyzem.

Tip: Vyzkoušejte cibulovou šťávu proti kašli. Postup je jednoduchý. Do zavařovací sklenice vrstvěte nakrájenou cibuli na kolečka a 1 lžíci cukru a to opakujete, dokud není sklenice plná. Nechte přes noc v lednici a druhý den můžete podávat. Vhodné i pro děti 2x-3x denně 1x lžíci.

  • Česnek nebo spíše sirup z něj či různé česnekové tinktury se využívají při bolestech v krku, při bolestech uší či zubů i při onemocnění chřipkou či nachlazením. Navíc je skvělým pomocníkem při postižení kůže plísní, léčí opary i bradavice. Bohužel česnek není pro každého, a proto v případě, že vám způsobuje obtíže při zažívání, raději zkuste cibuli.

Tip: Uvařte si doma česnekový sirup proti kašli vhodný i pro děti. Na ½ litru vody budete potřebovat 15 nadrobno nakrájených stroužků česneku a 20 rovných polévkových lžic cukru. Vše smíchejte a zlehka 10 minut povařte. Nechte vychladnout a na noc sirup vložte do lednice. Druhý den můžete podávat.

Zdroj: Pixabay.com

4. Bylinky a bylinné čaje

Nesmíme zapomenout ani na bylinky, které váš imunitní systém rozhodně nastartují. Vybrali jsme tři nejznámější bylinky, které by u vás doma neměly chybět.

Ženšen

Ženšen, nazývaný také jako životabudič či elixír života, je snad nejznámější exotická léčivá bylina využívaná již po staletí. Zmínky o ženšenu jsou zaznamenány už v čínské knize z 1. století před naším letopočtem. Již v té době se o ženšenu psalo jako o zázračné bylině, která podporuje 5 vnitřních orgánů, zklidňuje nervový systém a mysl, pomáhá při křečích i zlepšit paměť. Ženšen je také účinný antioxidant, a ačkoliv nepatří k nejlevnějším bylinkám, rozhodně doporučujeme pořídit si ho domů, ať už ve formě tablet jako doplněk stravy nebo čaje.

Rakytník řešetlákový

Rakytník je štědrým zdrojem vitamínu C, A, E, D, některé vitamíny ze skupiny B a další lidskému organismu prospěšné látky. Z plodů rakytníku se vyrábí marmelády i sirupy. Rakytník je uznávaný antioxidant a pomáhá také při odstranění depresí. Pomáhá při chřipce, psychickém i fyzickém oslabení organismu, při snížené imunitě, podporuje tvorbu červených krvinek a řadí se mezi přírodní bylinná antibiotika. Rakytník můžete koupit ve formě čaje, sirupu, šťávy i semen a vypěstovat si ho doma a vyrobit si třeba domácí rakytníkovou marmeládu.

Třapatka nachová – Echinacea

Echinacea čili Třapatka nachová je skvělým pomocníkem při budování imunity, ale tím její zázračné účinky nekončí. Ne každý ví, že kromě obranyschopnosti organismu také efektivně ničí a hubí viry, bakterie (jen některé) a plísně. Při onemocnění pomáhá při léčbě – například zánětu močových cest, chřipce, kožních potížích, ale samozřejmě je především využívána jako podpora pro imunitu. Najdete ji i v lékárnách ve formě tablet jako doplněk stravy.

Imunita z pohledu čínské medicíny

Tradiční čínská medicína nezná viry a bakterie i přesto funguje již více než 5000 let. Podívejte se na besedu Jaroslava Duška s MUDr. Alexandrou Vosátkovou a zjistěte více.

Prohlédněte si produkty Energy Tábor a podpořte svůj imunitní systém vhodnými bylinnými doplňky stravy.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama