Trápí vás cestovní nevolnost při jízdě autem, autobusem, když sedíte v protisměru jízdy, v letadle nebo se potýkáte s mořskou nemocí při cestování lodí? Máme pro vás několik tipů na bylinky a recepty z nich, které vám nevolnost pomohou zahnat a cestování pro vás bude komfortnější a bez zbytečných závratí.
Máta peprná
Máta peprná obsahuje mentol, třísloviny, flavonoidové sloučeniny, vitamín C a karoten. Odvar či čaj z jejích listů napomáhá při střevních a trávicích potížích či nadýmání. Vhodné je pít čaj nejen před cestou či při potížích spojených při cestování, ale také pokud vás bolí žaludek po jídle nebo máte jiné zažívací potíže.
Čaj z máty si můžete připravit z čerstvých listů máty, stačí 4 lístky zalít 250 ml vody a nechat vylouhovat cca 10-15 min. Ale například do letadla vás s vlastním nápojem nepustí, proto je dobré mátu vypít před odletem nebo v letadle požádat o uvaření mátového čaje. Velmi oblíbené jsou mátové kapky, které mají uvolňovací účinky. Stačí nakapat 20-30 kapek a zapít vodou a během chvilky se dostaví pocit úlevy.
Šalvěj lékařská
Dalším skvělým pomocníkem je šalvěj lékařská. Je známá svými dezinfekčními účinky a pomáhá nejen v boji proti nevolnosti, ale například i při bolesti zubů či dezinfekci ústní dutiny. Navíc zklidňuje zažívací trakt, a proto můžete také pít čaj při cestování. Pro přípravu čaje vám bude stačit 2-5 lístků šalvěje (podle velikosti) a zalít 250 ml horké vody. Nechte louhovat cca 10-15 min a čaj lze okamžitě pít.
Meduňka lékařská
Meduňka lékařská je hojně využívána při potížích spojených s nespavostí pro její uklidňující účinky. Obsahuje stopové prvky se značným množstvím mědi, hořčíku a chlorofylu. Meduňka má příjemnou citronovou vůni díky éterickým olejům, které obsahuje. Využívá se také jako prevence proti virovým a bakteriálním onemocněním. Velmi dobrým pomocníkem při cestovní nevolnosti je odvar z meduňky a máty. Připravte si 2 zarovnané lžičky nasušené máty a 1 lžičku meduňky, zalijte 250 ml vody a nechte cca 20 min odstát. Takto připravený odvar pomáhá při nevolnostech a jimi způsobeném neklidu a napětí.
Zázvor
Zázvor se používá nejen při nevolnostech, ale i při chřipkovém onemocnění, otocích či migrénách. Pokud trpíte nevolností, můžete ho jíst syrový nebo si v lékárně koupit zázvorové kapsle. Odvar či čaj ze zázvoru připravíte jednoduše. Nastrouháte kousek z čerstvého kořene zázvoru a zalijete 250 ml-500 ml vroucí vody. Záleží na množství. Chuť zázvoru je štiplavá a může být pro někoho nepříjemná, proto je možné čaj osladit nebo přidat několik kapek citronu. Jakmile pocítíte na cestách nevolnost, tento nápoj vypijte a úleva se brzy dostaví.