Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

3 kouzelné bylinky, které pročistí tělo přirozenou cestou

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Zejména na jaře je žádoucí věnovat pozornost pročištění organismu. Tento proces pomůže odstranit nežádoucí látky a podpoří celkové zdraví. Kromě dodržování zdravého jídelníčku a zařazení pravidelné pohybové aktivity mohou pomoci i bylinky s čistícím účinkem.

1. Kopřiva dvoudomá

Zdánlivě obyčejný plevel s nepříjemně žahavými listy, ve skutečnosti má ale kopřiva dvoudomá úchvatné vlastnosti. Patří mezi tradiční a vysoce ceněné léčivé rostliny. V současnosti je oblíbená jak v lidovém léčitelství, tak i ve farmaceutickém průmyslu.

Na pročišťující kopřivovou kúru můžete použít čerstvě natrhané nebo nasušené listy. Do šálku vložte 2 lžíce čerstvých, případně poloviční množství sušených listů. Zalijte je právě vroucí vodou, šálek zakryjte a bylinku nechte zhruba 10 minut louhovat. Poté kopřivový nálev slijte a popíjejte.

2. Smetánka lékařská

Další často podceňovanou rostlinou je smetánka lékařská, známější pod obecným pojmenováním pampeliška. Také ona se může pochlubit vynikajícími pročišťujícími schopnosti. Pozitivně působí především na játra, která představují nejdůležitější detoxikační orgán v těle.

Na očistnou kúru se používá pampeliškový kořen, ze kterého se připravuje odvar nebo tinktura. Ale klidně si můžete nasbírat také mladé a zdravé listy pampelišky. Ty se dají po omytí konzumovat jenom tak, zajímavě oživí třeba i zeleninový salát nebo vaječnou pomazánku. Jídlo zároveň dochutí, mají totiž příjemnou nahořklou chuť.

Zdroj: Freepik.com

3. Kurkuma

Většina z nás ji zná pouze jako exotické koření, které je tradiční součástí kořenící směsi kari. Jídlu propůjčuje krásný zlatavě žlutý odstín. Ale i kurkuma má vysoký obsah zdraví prospěšných látek, které mimo jiné podporují zdraví jater a celkově posilují imunitní systém.

V jarních měsících můžete podpořit očistu těla například kurkumovým mlékem. V rendlíku dejte zahřívat 1 šálek mléka. Jakmile bude mléko horké, přidejte do něj ½ lžičky kurkumy a dobře promíchejte. Sundejte z ohně. Nápoj můžete dle chuti dosladit například medem nebo javorovým sirupem. Ještě teplý ho popíjejte.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama