Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

3 důvody, proč pít matcha čaj a jeho blahodárné účinky na lidský organismus

Fotografie: Matcha čaj
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Matcha čaj raketově stoupá na příčkách oblíbenosti. Pokud navštívíte krámky/kavárny se zdravými potravinami či nápoji, budete si moct vybrat z různých matcha dezertů, matcha latté, matcha sušenek a dalších dobrot.

Přemýšlíte, že vyměníte ranní kávu za matcha čaj? Přesvědčíme vás o tom, že matcha je skvělým pomocníkem nejen při hubnutí a jeho zdravotní benefity vás určitě nadchnou. Připravili jsme pro vás 3 důvody, proč pít matcha čaj. Zjistěte, jakou sílu v sobě skrývá.

Matcha původ a pěstování

Zelený čaj a matcha čaj pocházejí ze stejné rostliny s názvem Camellia sinensis. Ovšem liší se způsobem pěstování. Nejkvalitnější čaj matcha se v současné době pěstuje v Japonsku. Na trhu ovšem najdete nejen japonskou verzi tohoto čaje, ale například i čínskou variantu, která se liší barvou, vůní, chutí a tím i celkovou kvalitou.

Pěstování matcha čaje je věnováno spousta času a péče. Vše začíná u kvalitních sazeniček, které jsou pečlivě vybírány. Aby čaj dosáhl své vysoké kvality, musí se 2 – 3 měsíce před sklizní zakrýt, aby listy čajovníku nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření. Díky tomu se zvýší produkce chlorofylu a obsah aminokyselin. Rostlinka díky tomuto procesu získá tmavší barvu a výsledný čaj nenapodobitelnou chuť. Pro výrobu matcha čaje se následně využívají pouze listy. Stonky jsou odstraněny a listy rozdrceny na jemný prášek.

Účinky matcha čaje jsou ověřené studiemi a samotné pití zeleného matcha čaje skýtá obrovskou řadu zdravotních výhod, pojďme se na ně podívat.

1) Snížení rizika vzniku chronických onemocnění

Matcha obsahuje přírodní antioxidanty, které pomáhají při stabilizaci škodlivých volných radikálů. Volné radikály jsou částice, které vznikají v našem těle jako vedlejší produkt látkové výměny. Vznik těchto radikálů může být způsoben například stresem, špatnou nezdravou stravou či životním stylem (kouření, pití alkoholu), ale třeba také znečištěným ovzduším.

Nejenže zvyšují riziko vážných chronických onemocnění, jako je např. rakovina, srdeční či plicní choroby, ale také urychlují stárnutí organismu. Antioxidanty – konkrétně katechiny, které jsou obsaženy v matcha čaji, pomáhají tyto volné radikály stabilizovat a díky tomu snižují riziko vzniku chronických onemocnění.

Podle odborných studií je v matcha čaji obsaženo 137 x více katechinů než u ostatních druhů zeleného čaje.

Zdroj: Pixabay.com

2) Matcha čaj pomáhá zvýšit kognitivní funkce mozku

Víte, že matcha čaj je často označován také jako „jídlo pro mozek“? Matcha čaj kromě antioxidantů obsahuje také l-theanin, epigallocatechin gallate a kofein. Tyto látky zvyšují kognitivní výkonnost mozku a ovlivňují to, jak se cítíte a jakou máte náladu. Pokud si ráno před prací dáte šálek matcha čaje, budete rychlejší, soustředěněji a zlepší se vám také paměť.

3) Podpora při hubnutí

Je vědecky prokázáno, že pití matcha čaje podporuje hubnutí. V podstatě pomáhá zrychlit metabolismus a podporuje spalování tuků. Navíc dokáže zvýšit výdej energie. Nicméně je nutné k tomu přidat i pohybové aktivity. Pokud spojíte pohyb s pitím matcha čaje, docílíte tím rychlejšího spalování tuků a kila půjdou rychleji dolu.

Kde koupit kvalitní matcha čaj?

Na internetu najdete spoustu e-shopů, které nabízí matcha čaje. Při výběru nezapomeňte zkontrolovat informace o tom, odkud matcha prášek pochází. Doporučit vám můžeme matcha power od značky Energy. S nákupem získáte 100 % jemně mletý zelený čaj matcha, na jehož kvalitu se můžete spolehnout.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama