Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

10 protizánětlivých potravin a tipy na zdravé recepty

Fotografie: Jahody, rybíz, maliny, ostružiny
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Zánět v těle se většinou hlásí příznaky jako je teplota, bolest v místě, kde se zánět klube a únava. Proto mít doma protizánětlivé potraviny, které pomáhají (díky obsahu zdravých látek) bojovat proti zánětu, není nikdy na škodu. Pojďme se podívat na 10 protizánětlivých potravin, které vám pomohou se zánětem v těle bojovat.

1) Jahody, maliny a další bobule

Máte rádi bobule? Nemyslíme český film Bobule, ale bobule z vaší zahrádky. Řadí se mezi ně jahody, maliny, borůvky či ostružiny. Bobule obsahují antioxidanty nazývané antokyany, které mají protizánětlivé účinky.

2) Brokolice

Brokolice není zrovna u každého oblíbená, nicméně je rozhodně vysoce výživná. Obsahuje antioxidanty a je to skvělý zdroj vitamínu C. Pokud budete jíst brokolici, tak se vám záněty budou vyhýbat obloukem. Také je skvělá při alergiích a může snížit alergické projevy. Brokolici doporučujeme rozhodně zařadit do jídelníčku. Ochutnejte skvělou brokolicovou polévku z naší zdravé kuchyně a připravte nejen chutnou, ale i zdravou večeři pro vaše blízké.

3) Avokádo

Avokádo se řadí mezi superpotraviny a není se čemu divit. Obsahuje hořčík, draslík, fosfor, měď, vitamíny C, E, K, H, B3 a B5. Pokud budete jíst avokádo, své tělo můžete jedině posílit. Vyzkoušejte naši avokádovou pomazánku nebo výborné avokádové chipsy s humusem a dodejte svému tělu potřebné látky v boji se zánětem.

4) Papriky

Papriky a chilli papričky jsou známé svým vysokým obsahem vitamínu C. Dále obsahují quercetin, kyselinu sinapovou, kyselinu ferulovou a další antioxidanty. Díky tomu jsou perfektními pomocníky v boji proti zánětům.

5) Houby

Existuje spousta druhů hub, ovšem sbírat můžeme pouze ty jedlé a jen některé z nich jsou také léčivé. Možná budete překvapeni, ale i v našich lesích rostou léčivé houby, a pokud jste zdatní houbaři, pak stačí zajít do lesa a hledat. Některé léčivé houby ovšem v našich lesích nenajdeme, ale můžete si je vypěstovat doma, nebo koupit v obchodě. Patří mezi ně lanýže a houba shiitake. Houbové lahůdky, jako jsou řízky z bedel nebo smaženice, zná asi každý z nás, ale ochutnali jste už pomazánku z bedel?

Zdroj: Freepik.com

6) Zelený čaj

Popíjíte po ránu zelený čaj, aby vás postavil na nohy? Dobře děláte. Listy zeleného čaje obsahují látku zvanou EGCG, která vykazuje protizánětlivé a antivirové vlastnosti. Ať už popíjíte čaj, nebo si koupíte v lékárně extrakt ze zeleného čaje jako doplněk stravy, svému tělu tak jen prospíváte.

7) Kurkuma

Kurkuma je koření výrazné chuti. Kurkuma obsahuje tzv. kurkuminoidy – přírodní antioxidanty, které mají nejen protizánětlivé účinky, ale i mnoho dalších zdravotních benefitů. Ty najdete v článku kurkuma i s tipy na pěstování a dalšími zajímavými informacemi.

8) Extra panenský olivový olej

O olivovém oleji je obecně známo, že je velmi zdravý a využívá se nejen pro přípravu jídel v kuchyni, ale i v kosmetice. Olivy a zejména olivový olej je známý také jako elixír mládí a mnoho žen využívá pleťové masky z olivového oleje. Obsahuje také oleocanthal, což je antioxidant, jehož účinky jsou srovnávané s protizánětlivými léky jako je např. ibuprofen. Přečtěte si, jaké vitamíny a minerály v olivovém oleji najdete a jak vybrat ten nejlepší a nejzdravější olivový olej.

9) Třešně

Kdo by neměl rád třešně? Tyto červené letní plody jsou nejen chutné a sladké, ale také se řadí mezi protizánětlivé potraviny. Obsahují totiž antokyany a katechiny, což jsou antioxidanty, které pomáhají v boji proti zánětům. Víte kolik druhů třešní je aktuálně známých a které jsou v ČR nejoblíbenější? V článku „Třešně“ najdete kompletní informace, vitamíny, minerály i tip, jak si třešeň vypěstovat na zahrádce.

10) Rajčata

A poslední protizánětlivou potravinou z našeho seznamu jsou rajčata. Obsahují vitamín C, lykopen – antioxidant, který napomáhá snižovat zánět. Vyzkoušejte recept z naší kuchyně na zelný salát s ředkvičkami, rajčaty, uzeným tofu a vlašskými ořechy a dobijte své tělo potřebnými zdravými látkami.

Zařaďte protizánětlivé potraviny do svého jídelníčku a pečujte o své zdraví přirozeně a chutně.

Zdroj: zde

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama