Ačkoliv nízký tlak zdraví nijak závažněji neohrožuje, dokáže ve velkém znepříjemnit život. Objevují se závratě, mžitky před očima, hučení v uších, nadměrné pocení a pocity na omdlení. Než tělo zatěžovat léky, můžete váš tlak vyrovnat pomocí nejrůznějších bylinek.
Ženšen pravý
K bylinkám, které si umí poradit s nízkým tlakem, patří také ženšen pravý. Jedná se o bylinku, u které se využívá hlavně její kořen, a to pro jeho antioxidační a povzbuzující účinky. Ženšen pravý pozitivně působí na srdce a umí upravit hladinu krevního tlaku. U toho, kdo má tlak vysoký, ho snižuje. Lidem s nízkým krevním tlakem ho pro změnu zvedá. Nejcennější je ženšen na obsah saponinů. Těch obsahuje více než 80 různých druhů. Nejefektivnější v ženšenu jsou pak ginsenosidy, které mají podstatný vliv na fungování organismu.
Tip: Ženšen je také obsažen v bylinném koncentrátu King Kong, který vám dodá sílu na těle i na duši.
Lékořice lysá
Lékořice lysá je bylinka, která roste v subtropickém podnebí a k jejím užívaným částem patří (stejně jako u ženšenu) kořen. Kořen lékořice nachází hojné využití v tradiční čínské medicíně. Bylinka je velice oblíbená pro své protizánětlivé účinky, umí ochránit srdce a příznivě působí na nervový systém. Na nízký tlak je ideální. Tlak zvednout opravdu umí, a to natolik dobře, že se osobám s vysokým krevním tlakem užívání lékořice nedoporučuje. Lékořice obsahuje cenné saponiny, z nichž nejvýraznější je saponin glycyrrhizin, který je až 50x sladší než cukr.
Tip: Lékořici najdete také v bylinném koncentrátu Vironal, jehož komplexní bylinné složení má pozitivní vliv na udržení správné imunity, pomáhá při dýchacích problémech, ale také v případě, že trpíte zažívacími potížemi.
Ostropestřec mariánský
O bylince s krkolomným názvem ostropestřec mariánský je známo, že umí čistit toxiny zanesená játra. To je pravda a doporučuje se jako očista jater po nadměrné konzumaci alkoholu a jídla. Kromě toho tato bylinka mírně zvyšuje krevní tlak, což se hodí v případě, že trpíte nízkým tlakem. Výsadou této bylinky je i fakt, že může fungovat proti cestovním závratím jako přírodní kinedryl. Účinnou látkou této bylinky je silymarin.
Tip: Vyzkoušejte Cytosan Inovum s extraktem z ostropestřce mariánského.
Kopřiva dvoudomá
Kopřivu vyhledáváme hlavně na jaře pro její detoxikační účinky. O kopřivě je známo, že pročišťuje krev a mimo to dohlíží na správnou hladinu krevního tlaku. Užívat ji tedy můžete jak v případě, že máte tlak vysoký, tak i tehdy, pokud nízký tlak narušuje vaše běžné fungování. Kopřiva působí antibakteriálně a antivirově. Je vynikající na nemoci žlučníku, sleziny a žaludku. Také podporuje zdravé srdce a posiluje imunitu. Nejúčinnější látkou kopřivy je zelené barvivo chlorofyl.
Rozchodnice růžová
Rozchodnice růžová je bylinka, jejíž nejužívanější částí je kořen. Na organismus působí tato bylinka velmi podobně jako ženšen. Kromě jiného si poradí s nízkým tlakem. Ten sice život neohrožuje, přesto umí být velice nepříjemný, a to hlavně kvůli závratím, které vás mohou přepadnout prakticky kdekoliv. Rozchodnice růžová dále stimuluje organismus, chrání srdce i játra. Používá se po prožití traumatu na uklidnění, po otravě nebo při intoxikaci organismu. K účinným látkám rozchodnice růžové patří rosin, rosavin, rosarin, rhodiolin a další.
Cesmína paraguajská
Cesmína paraguajská je strom, z jehož lístků se připravuje známý povzbuzující nápoj maté. V Jižní Americe, kde roste, je rostlinka považována za posvátnou, a to zejména kvůli jejím silným účinkům na organismus. Cesmína paraguajská prohlubuje koncentraci, čistí tělo od škodlivin, pomáhá vylučovat vodu z organismu a usnadňuje hubnutí. Kromě toho, že potlačuje únavu, si umí poradit také s nízkým krevním tlakem.
Kokoška pastuší tobolka
Kokoška pastuší tobolka je bylinka, kterou je možné najít na všech loukách. Pro svůj obsah látek je velice ceněná. V lidovém léčitelství se využívá její kořen, ale i listy, květy a stonek. Z této bylinky lze připravovat čaj, tinkturu nebo sedací koupel. Bylinka má celou řadu léčivých účinků. Hned na začátek zmiňme její schopnost vyrovnávat hladinu krevního tlaku. Ať už tedy máte tlak nízký, nebo naopak vysoký, můžete ho srovnat právě pomocí kokošky pastuší tobolky. Kromě tlaku je bylinka expertem na krvácení, které tiší. Pomáhá při krvácení z nosu, krvácení ze střev, ze žaludku nebo z jiných ran.
Rozmarýn lékařský
Pokud vás trápí nízký krevní tlak, vzpomeňte si na stálezelený keř ze Středomoří – rozmarýn lékařský. Jako jedna z mála rostlin umí tato bylinky zvyšovat nízký krevní tlak. Kromě toho dostanete celou řadu jiných benefitů. Rozmarýn například zlepšuje vylučování žluče, pomáhá při nadýmání, působí antisepticky a je účinným prostředkem proti rýmě a nachlazení. Účinnou látkou rozmarýnu lékařského jsou cenné silice – verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen.
Jmelí bílé
Věděli jste, že také jmelí bílé obsahuje dostatek cenných látek, které zvýší váš nízký tlak? Respektive zrovna jmelí si umí poradit jak s vysokým, tak s nízkým krevním tlakem, a to proto, že vyrovnává jeho hladinu. Jmelí obsahuje cenné alkaloidy, fenylové sloučeniny, rozpustné polysacharidy, cholin, histamin a další látky, které mají příznivý vliv na organismus. Ale pozor, čaj si lze uvařit pouze ze zelených listů, protože kuličky jmelí jsou jedovaté. Jmelí bílé příznivě působí na nervový systém. Účinkuje proti závratím, a dokonce si prý umí poradit s hysterií. Také posiluje srdce a předchází mrtvici nebo infarktu.
Hloh obecný
Hloh obecný je keř známý pro své červené plody. V lidovém léčitelství se využívá jeho list, květ i plod. Také hloh obecný umí regulovat hladinu krevního tlaku. To znamená, že vám pomůže v obou případech – jak u vysokého, tak u nízkého tlaku. Hloh obecný dále pročišťuje tělo od škodlivin, posiluje mozek a srdce, zlepšuje paměť a příznivě působí na nervový systém. Hloh obsahuje cenné aminopuriny, které regulují krevní oběh. Dále v hlohu najdete třísloviny, silice a flavony.