Očistěte své tělo od škodlivin. Jak na pořádnou a správnou detoxikaci organismu

HealthyFoodImages / Pixabay

Detoxikace je vnitřní očista těla od toxinů a škodlivin. Naše tělo je neustále zanášeno nežádoucími látkami a pak se cítíme unaveni a hůře odoláváme nemocem. I běžná strava dnes obsahuje hodně nadbytečných složek, se kterými se musíme nějak vypořádat.

K tomu přidejme stres, hektický životní styl a nedostatek pohybu. Detoxikační kúra je vhodná v případech, kdy se cítíme unaveni a bez energie, máme často špatnou náladu, problémy se zažíváním, horší pleť, špatně se soustředíme, bolí nás hlava nebo trpíme otoky. I když se ale cítíme poměrně v pořádku, je dobré si jednou za čas očistu organismu dopřát.

Detoxikace organismu netrvá pouze víkend

Mnoho toho, co lidé považují za detoxikaci, naše tělo nijak významně nepročistí. Někdo se například rozhodne, že bude celý víkend jíst jen zeleninu a ovoce, pít hodně vody nebo pouze čerstvě vymačkané šťávy. To ale nemůže dokladně pročistit organismus, který je zanesený za roky příjmu škodlivin. Na druhou stranu je to poměrně příznivý krok, kterým asi nic nezkazíme. Mnoha lidem prospěje, pokud si alespoň odepřou kofein, vynechají cukr nebo zařadí do jídelníčku více ovoce a zeleniny.

Pro důkladnou detoxikaci je třeba trochu radikálnější postup. Přístupů je mnoho, najdeme je v klasické i přírodní medicíně. Důležitá je ale i změna v myšlení a následná prevence, která co nejvíce zabrání opětovnému zanášení těla. Při odstraňování škodlivin z těla se mohou dostavit nepříjemné pocity a únava a bývá nutno sáhnout do energetických rezerv.

Je proto dobré v této fázi spíše odpočívat nebo si dopřát umírněný pohyb, nic náročného. Po očistné kůře chvíli trvá, než si zase člověk zvykne na běžná jídla a přechod by měl být pozvolný. Detoxikaci je dobré si dopřát několikrát do roka. Rozhoduje ale zdravotní stav člověka, pokud máte nějaké pochybnosti nebo jste nemocní, poraďte se s lékařem.

Základem očisty je očista jater a střev. Játra totiž filtrují krev od všech možných toxinů a ve střevě se tvoří nánosy, které je třeba odstranit. Očista se týká také ledvin, krve a prakticky celého organismu.

Jaké jsou možnosti detoxikace

Možností detoxikace je opravdu hodně. Existují například detoxikační náplasti nebo detoxikace pomocí laseru. Velmi oblíbené jsou přírodní produkty. Obsahují aloe vera, byliny podporující očistu jater jako ostropestřec, vlaštovičník nebo zeměžluč, zelenou řasu chlorellu, mořskou řasu spirulinu nebo ořešák. Existují i homeopatické přípravky nebo detoxikace pomocí produktů čínské medicíny.

K detoxikaci přispívá i saunování, očistné zábaly, koupele nebo speciální masáže. Vhodným cvičením je jóga.

lékárnách nebo na internetu můžete pořídit různé výrobky pro detoxikaci, které kromě očisty dodávají tělu i důležité živiny, antioxidanty, aminokyseliny nebo enzymy. Je třeba také podpořit zdravou střevní mikroflóru. U každé detoxikační kúry je nutno přesně dodržet postup a pravidla.

Pokud chcete pro své tělo dělat něco průběžně, změňte celkově svůj životní styl a stravování. V jídelníčku by měla být tabu bílá mouka, káva, alkohol, mléko, uzeniny a červené maso. Optimální by bylo konzumovat pouze ekologickou stravu, což ale možné není. Dopřejte si alespoň co nejvíce potravin v bio kvalitě. Důležité je přijímat dostatek vlákniny a čerstvých potravin.

Detoxikačně působí zelené potraviny jako mladý ječmen nebo chlorella. Výborné jsou bylinky pro zdravá játra nebo šťáva z aloe vera. Jíst můžete pro podporu pročišťování těla červenou řepu, avokádo, artyčoky, jablka, kiwi, banány, švestky, vojtěšku, brukvovitou zeleninu, řeřichu nebo chřest.

Správné fungování podpoříte vhodným cvičením. Ideální je jóga, která v těle stimuluje správné dýchání, snižuje stres a podporuje funkci lymfatického systému. Vyhýbejte se pokud možno nezdravému prostředí, jídlu a stresu. Tím pro sebe uděláte mnoho dobrého.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*